Zimbru Chișinău, doar remiză cu amatorii din San Marino

Zimbru Chișinău a avut parte de o revenire nu tocmai reușită în cupele europene. "Galben-verzii" au remizat, scor 1-1, cu gruparea la La Fiorita din San Marino în prima manșă a primului tur preliminar al Conference League.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Zimbru, care au revenit în cupele europene după o pazuă de șapte ani, s-a chinuit în meciul din deplasare cu formația din San Marino, care este formată în mare parte din fotbaliști amatori.

Echipa din capitala s-a văzut condusă încă din prima repriză, însă a reușit să egaleze în partea a doua a meciului. Marin Căruntu, intrat pe teren la pauză, a înscris în minutul 64.

Zimbru nu a fost în stare de mai mult, iar calificarea se va juca în manșa secundă. Meciul retur este programat în data de 20 iulie pe stadionul Zimbru din Chișinău. Partida va începe la ora 20:00 și va fi transmisă în direct de postul public de televiziune, Moldova 1.

În cazul care va eliminat formația din San Marino, Zimbru va juca în turul doi preliminar al Conference League cu celebra gruparea turcă, Fenerbahce Istanbul.