FCSB, victorie în derby

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo București din cadrul etapei a doua a Superligii românești de fotbal. Trupa lui Elias Charalambous a învins cu 2-1 pe Dinamo București, echipă care abia a revenit în eșalonul superior.

facebook.com/FCSBOfficial
Sursa: facebook.com/FCSBOfficial

Meciul s-a disputat pe stadionul „Arcul de Triumf” din capitală. Florinel Coman a deschis scorul cu un gol de senzație.

„Roș-albaștrii” și-au dublat avantajul tot în prima repriză, prin căpitanul Darius Olaru. „Dinamoviștii” s-au trezit după pauză, dar au marcat abia în minutul 83, prin Goncalo Gregorio.

FCSB are 6 puncte acumulate în două etape, la fel ca CFR Cluj și Farul Constanța. Fosta adversară a formației Sheriff Tiraspol în preliminariile Ligii Campionilor s-a impus în fața grupării FC Voluntari, scor 4-1. Ionuț Larie a fost autorul unui hat-trick, marcând toate golurile din penalty. Prima lovitură de la 11 metri a fost acordată de arbitru după un fault comis de internaționalul moldovean Igor Armaș. Singurul gol din acțiune al echipei gazdă a fost înscris de Ionuț Vînă.

Săptămâna viitoare, patru cluburi românești vor juca în turul doi preliminar al Ligii Conferințelor. Farul Constanța va întâlni pe Urartu Erevan, FCSB va juca cu ȚSKA 1948 Sofia, CFR Cluj se va confrunta cu Adana Demirspor, iar Sepsi Sfântu Gheorghe va da piept cu ȚSKA Sofia.