Popovici a ratat podiumul

Înotătorul român David Popovici a ratat, surprinzător!, podiumul de premiere în proba de 200 de metri stil liber, la Campionatele Mondiale de natație, ce se desfășoară la Fukuoka, în Japonia. Sportivul de 18 ani, care a cucerit acest titlu anul trecut, a început bine cursa și a condus-o clar mai bine de 150 de metri, însă apoi a cedat incredibil și a fost devansat de trei adversari deodată.

Astfel, britanicul Matthew Richards a cucerit medalia de aur, compatriotul acestuia Tom Dean a obținut "argintul", iar sud-coreeanul Sun-woo Hwang - "bronzul". David Popovici s-a clasat pe locul 4, la 48 de sutimi de secundă întârziere față de înotătorul asiatic.

David Popovici va avea ocazia să se răzbune în proba de 100 de metri stil liber. Calificările și semifinalele sunt programate pentru miercuri, iar finala pentru joi. Și în această probă, Popovici a devenit campion mondial anul trecut. Mai mult, el deține recordul mondial pe distanța respectivă - cu timpul de 46 de secunde și 86 de sutimi.