Albot, victorie în trei seturi

Tenismanul moldovean Radu Albot a debutat cu victorie la turneul ATP 500 de la Washington. Acesta l-a învins în 3 seturi pe Marcos Giron din Statele Unite ale Americii.

Albot și-a adjudecat primul set cu 6:3, după care l-a cedat pe al doilea cu 5:7. Apoi, într-al treilea, Radu s-a impus cu 7:5 și în aceste condiții, s-a calificat în șaisprezecimile de finală.

În runda următoare, Radu Albot va înfrunta un alt tenisman american, pe Jeffrey John Wolf, cap de serie numărul 16, care a intrat direct în această fază a competiției.

Francezul Gael Monfils a câștigat și el partida de debut în fața lui Bjorn Fratangelo din Statele Unite ale Americii. Monfils a învins cu 6:3, 6:4, iar în turul secund îl va întâlni pe Aleksandr Bublik din Kazahstan.