Caroline Wozniacki a revenit pe terenul de tenis cu o victorie

Tenismena daneză cu origini poloneze Caroline Wozniațki a revenit en-fanfare în circuitul WTA după o pauză de aproape 4 ani! Fostul număr 1 mondial și-a început evoluția la turneul de la Montreal, în Canada, cu o victorie.

Daneza de 33 de ani a învins-o în primul tur pe australianca Kimberly Birrell. Wozniațki s-a impus în două seturi cu același scor de 6:2. Pe lângă victorie, tenismena a avut parte și de o primire frumoasă din parte susținătorilor canadieni, care au aplaudat-o minute în șir.

Totodată, organizatorii turneului de la Montreal au afișat mesajul "Bine ai revenit, Caroline". La finalul partidei, tenismena a fost cuprinsă de emoții și s-a prăbușit pe scaun, apoi i-au dat lacrimile.

Daneza va juca în turul 2 la Montreal cu reprezentanta Cehiei, Marketa Vondrousova, campioana în exericțiu la Wimbledon, cel de-al treilea turneu de Mare Șlem al anului.

Wozniațki nu mai jucase o partidă oficială din 24 ianuarie 2020. În această perioadă, daneza a născut doi copii, o fetiță în iunie 2021 și un băiețel în octombrie 2022. De-a lungul carierei, Caroline Wozniațki a câștigat 30 de trofee WTA la simplu, inclusiv unul de Grand Slam - Australian Open în 2018.

În 2020, Caroline Wozniacki și-a anunțat retragerea din tenis, pentru a se concentra pe viața personală. În 2022, daneza a fost comentator la un post TV american de sport.