Australia a eliminat Franța de la Cupa Mondială

Echipa națională de fotbal feminin a Australiei visează frumos la Campionatul Mondial pe care Țata Cangurilor îl găzduiește împreună cu Noua Zeelandă. Discipolele lui Tony Gustavsson s-au calificat în semifinalele turneului final după ce au eliminat reprezentativa Franței la penalty-uri.

fifa.com
Sursa: fifa.com

Echipele s-au întrecut în ratări și nu au reușit să marcheze nici în timpul regulamentar, nici în cel suplimentar al meciului disputat la Brisbane. În seria penalty-urilor de departajare, australiencele s-au impus cu 7-6, spre deliciul suporterilor din tribune.

În semifinalele Cupei Mondiale, Australia va înfrunta Anglia, campioana europeană în exercițiu. Trupa Sarinei Wiegman a câștigat cu destule emoții meciul din "sferturi" cu selecționata Columbiei, scor 2-1. Sud-americancele au fost cele care au deschis scorul prin Leicy Santos, însă Lauren Hemp a egalat pe finalul primei reprize, iar în minutul 63 Alessia Russo a înscris golul decisiv.

În cealaltă semifinală a Mondialului feminin de fotbal, vor juca naționalele Spaniei și Suediei.