Nistru a mai cucerit un titlu

Nistru Chișinău a devenit pentru a treia oară campioană națională la fotbal pe plajă. Formația din capitală a învins-o în finală pe Tinerețea Suruceni cu categoricul scor de 10:2. Meciul a avut loc la Arena FMF din parcul „La Izvor”.

Federația Sportivă de Fotbal pe Plajă din Republica Moldova
Sursa: Federația Sportivă de Fotbal pe Plajă din Republica Moldova

Deși a încasat un gol deja în minutul 2, Nistru și-a revenit repede. Grigore Cojocari a egalat, iar Dumitru Graur a înscris alte două goluri încă în prima repriză.

Nistru a continuat să domine copios și după pauză. Ignat și Graur au mai înscris câte două goluri, iar Constantin Gurjui și-a trecut și el în cont un hat-trick. Pentru Tinerețea a marcat, pe final, Denis Ciopa.

Astfel, Nistru Chișinău și-a luat revanșa pentru înfrângerea din finala Cupei Moldovei. În acel meci, Tinerețea s-a impus cu 6:3, câștigând în premieră competiția.

„În fotbal se spune că mingea e rotundă. Nu poți să câștigi de fiecare dată. Uneori trebuie să pierzi, ca apoi să câștigi. Asta am făcut și noi - am demonstrat că suntem cu mult mai buni.” a spus după meci Nicolae Ignat.

„Meciul a fost unul deosebit pentru noi. Sunt adversari buni, foști jucători de la echipa națională. Cred că am avut noroc, pentru că în fotbalul de plajă, dacă nu joacă norocul de partea ta, este greu să obții un rezultat așa de mare.” a afirmat Dumitru Graur.

Nistru Chișinău a obținut dreptul de a evolua în cea mai importantă competiție europeană inter-cluburi, Euro Winners Cup, iar Tinerețea Suruceni - în Euro Winners Challenge.