Spania, campioană mondială

Echipa națională de fotbal feminin a Spaniei a cucerit în premieră Cupa Mondială. "La Roja" a învins în finală reprezentativa Angliei, scor 1-0. Olga Carmona, care este și căpitan de echipă, a marcat singurul gol al meciului jucat pe Stadionul Olimpic din Sydney, în minutul 29, un gol care poate fi considerat unul de aur pentru selecționata iberică.

facebook.com/sefutbolfem
Sursa: facebook.com/sefutbolfem

Spania a jucat tare și a meritat să câștige finala. Mai mult, trupa lui Jorge Vilda putea să-și dubleze avantajul în minutul 70, însă Jenifer Hermoso a ratat un penalty.

„A fost un meci în care echipa noastră a suferit mult. Știam că va fi foarte dificil. Anglia are o echipă grozavă, dar cred că acest trofeu a fost predestinat Spaniei.” a declarat după meci Olga Carmona.

„Este greu, dar așa e fotbalul. Poți să ai noroc, poți să ai ghinion. Spania are o echipă fantastică. Noi am avut ocazii de gol, am lovit bara. Nu am putut marca, asta e.” a spus căpitanul reprezentativei Angliei, Millie Bright.

Campionatul Mondial de fotbal feminin a fost găzduit de Australia și Noua Zeelandă. Reprezentativa Australiei chiar a fost la un pas de medalie, însă a cedat în finala mică în fața naționalei Suediei.