Sheriff, cu șanse bune la calificare în grupele Ligii Europei

Sheriff Tiraspol a încheiat la egalitate meciul din deplasare cu KÍ Klaksvík, scor 1-1, din cadrul primei manșe a play-off-ului Ligii Europei. Partida a avut loc la Torshavn, Insulele Feroe.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Feroezii au deschis scorul în minutul 52, prin Patrick Da Silva. Campioana Republicii Moldova a egalat în minutul 73, prin Jerome Ngom Mbekeli, care a profitat de pasa lui Ricardinho.

Echipa gazdă a avut un ușor avantaj la capitolul posesia balonului, cu 52 la sută. Cele două formații au trimis câte 9 șuturi spre poartă.

Meciul celei de-a doua manșe se va juca pe 31 august, la Tiraspol. Echipa care se va impune în dublă manșă se va califica în grupele Ligii Europei, iar formația care va pierde va evolua în grupele Ligii Conferințelor.