Spectacol în Liga Conferințelor

Farul Constanța a învins pe teren propriu formația finlandeză HJK Helsinki cu scorul de 2:1 în prima manșă a play-off-ului Ligii Conferințelor. Contrar așteptărilor și cursului jocului, campioana Finlandei a deschis scorul în minutul 50 prin Joona Toivio.

digisport.ro
Sursa: digisport.ro

Dobrogenii au restabilit însă egalitatea peste doar 8 minute. Angajat excelent de Constantin Budescu, brazilianul Rivaldinho a trimis mingea pe lângă portar și a egalat. "Marinarii" au marcat golul victoriei în minutul 82. Mihai Popescu a reluat în plasă la doar câteva zeci de secunde de la intrarea sa pe gazon, la o lovitură liberă executată de același Budescu.

Manșa secundă se va disputa la Helsinki, pe 31 august, câștigătoarea urmând să se califice pentru faza grupelor acestei competiții.

O altă echipă românească, Sepsi Sfântu-Gheorghe a remizat pe teren propriu, scor 2:2, cu formația norvegiană Bodoe/Glimt. Formația covăsneană, la care este legitimat și internaționalului moldovean Vitalie Damșcan, a obținut o remiză ce o menține în cursa de calificare, după ce a fost condusă de două ori de gruparea scandinavă. Faris Moumbagna și Patrick Berg au marcat pentru Bodoe/Glimt, iar covăsnenii au egalat de fiecare dată din penalty: întâi prin albanezul Isnik Alimi, apoi prin Cosmin Matei.

La gazde, Damașcan a fost rezervă neutilizată.

Într-o altă partidă disputată în România, Dinamo Kiev a fost învinsă în mod dramatic, cu scorul de 2:3, de Beșiktaș Istanbul din Turcia. În partida jucată pe stadionul Rapid din cartierul Giulești al Bucureștilor, Beșiktaș, s-a impus printr-un gol marcat de kazahul Bahtior Zainutdinov în minutul 90+5. Formația turcă a condus cu 1:0 și 2:1, dar echipa ghidată de pe banca tehnică de antrenorul român Mircea Lucescu a revenit și a egalat de de două ori.