Galatasaray Istanbul, Young Boys Berna și Sporting Club de Braga, în faza grupelor Ligii Campionilor

Galatasaray Istanbul, Young Boys Berna și Sporting Club de Braga s-au calificat în grupele Ligii Campionilor la fotbal, după partidele din manșa secundă a play-off-ului. Galatasaray a învins pe teren propriu cu scorul de 2:1 pe FK Molde, după ce câștigase și în Norvegia, în tur, cu 3:2.

uefa.com
Sursa: uefa.com

Argentianianul Mauro Icardi a deschis scorul în minutul 7 din penalty, dar scandinavii au egalat prin Eirik Hestad în minutul 66. Spaniolul Angeliño a marcat golul victoriei gazdelor în minutul 90+3, când oaspeții alergau după golul ce ar fi dus disputa în prelungiri.

În aceste condiții, Galatasaray revine în faza grupelor Ligii Campionilor după o pauză de 4 ani, iar FK Molde are asigurată prezența în grupele Ligii Europei.

Într-o altă partidă, Young Boys Berna s-a impus clar în duelul de acasă cu Maccabi Haifa, scor 3:0, după remiza fără goluri din prima manșă. Cedric Itten a deschis scorul în minutul 23, iar 5 minute mai târziu senegalezul Abdoulaye Seck de la oaspeți a deviat neferecit balonul în propria poartă. Imediat după pauză Filip Ugrinic a stabilit scorul final al meciului.

Portugalia va avea 3 echipe în grupele Ligii Campionilor după ce Sporting Club de Braga a câștigat cu 1:0 returul de la Atena cu vicecampioana Greciei, Panathinaikos. Bruma, fotbalist născut în Guineea-Bissau, dar care reprezintă Portugalia, a marcat singurul gol al meciului din minutul 83. Formația lusitană câștigase și prima manșă, pe teren propriu, cu 2:1.

Sporting Clube de Braga revine la "masa bogaților" după o pauză de 11 ani. Echipa portugheză își va afla adversarii din grupele Ligii Campionilor în data de 31 august, când este programată tragerea la sorți.