O nouă surpriză în Liga Campionilor! Paris Saint-Germain, învinsă categoric de Newcastle United

O nouă surpriză în Liga Campionilor! Paris Saint-Germain a suferit o înfrângere umilitoare în etapa a doua fazei grupelor! Gruparea franceză a fost învinsă în deplsare de Newcastle United, scor 1-4.

Gazdele au avut nevoie de 17 minute pentru a marca primul gol al partidei. Miguel Almiron a deschis scorul, iar fundașul Dan Burn a dublat avantajul spre finalul primei reprize.

Sean Longstaff a majorat diferența la cinci minute după pauză. Campioana Franței s-a trezit la viață și a redus din handicap în minutul 56 prin Lucas Hernandez. Gazdele au mai punctat o dată în minutul 91, la capătul unei acțiuni finalizate superb cu șut de Fabian Schar.

"Am jucat deja două meciuri în faza grupelor și suntem încă pe locul doi. Este o grupă foarte interesantă. Felicit adversarul pentru că a meritat victoria, dar cred că rezultatul e exagerat. Scorul nu reflectă o diferență atât de mare între cele două.", a declarat Luis Enrique, antrenor PSG

"A fost seară excepțională pentru noi. M-am simțit mândru pentru întregul club de fotbal, pentru suporteri, care sunt atât buni. Sunt foarte mulțumit de prestația echipei mele.", a menționat Eddie Howe, antrenor Newcastle United

În celălalt meci al grupei, AC Milan a remizat cu Borussia Dortmund. Partdia jucată în Germania s-a terminat fără goluri. Atletico Madrid și Lazio Roma au obținut victorii la limită în grupa E. Gruparea spaniolă a dispus de Feyenoord Rotterdam cu 3-2 după ce a fost condusă în două rânduri. Lazio, la rândul ei, a învins-o în deplasare pe Celtic Glasgow cu 2-1, la fel după ce a fost condusă.

Manchester City, deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, a obținut a doua victorie consecutivă în faza grupelor. "Citadinii" au învins de această dată în deplasare pe RB Leipzig cu scorul de 3-1, reușind să smulgă victoria pe final. Oaspeții au intrat la cabine în avantaj, după ce Phil Foden a deschis scorul, în minutul 25.

Gazdele au reușit să egaleze imediat după pauză, printr-un gol înscris de Lois Openda. Manchester City a dominat, iar salvarea a venit din partea lui Julian Alvarez, care a înscris printr-o execuție superbă, în minutul 84. RB Leipzig a căutat egalarea, însă cea care a înscris a fost tot Manchester City, în minutul 92, prin belgianul Jeremy Doku.

"Sunt foarte mulțumit de rezultat, pentru că am avut un meci foarte dificil aici. Leipzig a fost și este mereu un adversar incomod. Cred că am reușit să ne descurcăm destul de bine în momentele mai dificile.", a afirmat Pep Guardiola, antrenor Manchester City

Tot în grupa G, Young Boys Berna a remizat la Belgrad cu Țrvena Zvezda, scor 2-2. FC Barcelona a obținut o victorie chinuită în deplasare cu FC Porto. "Catalanii" s-au impus cu scorul de 1-0, golul decisiv fiind marcat de Ferran Torres în repriza secundă.

"Ne-am chinuit suficient astăzi. A fost dificil de jucat pe acest stadion, dar e important că am obținut victoria. În primele două meciuri am acumulat șase puncte și nu am încasat niciun gol. Deci, avem multe motive să fim mulțumiți, mai ales că avem probleme de lot, dar echipa a muncit mult.", a declarat Xavi Hernandez, antrenor FC Barcelona

În celălalt meci al grupa H, Șahtar Donețk a obținut o victorie dramatică. Formația ucraineană a învins-o pe campioana Belgiei, Royal Antwerp cu 3-2 după ce a fost condusă cu 2-0. "Minerii" au întors scorul în repriza secundă, iar pe final putea fi egalată, însă experimentatul fundaș belgian, căpitanul Toby Alderweireld, a ratat un penalty la ultima fază a meciului.