Fiasco la Praga! Sheriff Tiraspol a pierdut fără drept de apel meciul cu Slavia

Echipa Sheriff Tiraspol a fost îngenuncheată în cea de-a doua etapă a fazei grupelor Ligii Europei! Campioana Republicii Moldova a pierdut fără drept de apel partida jucată în deplasare cu Slavia Praga, fiind învinsă cu un neverosimil scor de 0-6.

FC Sheriff
Sursa: FC Sheriff

Sheriff a încasat câte trei goluri în fiecare repriză și nu a fost în stare să înscrie cel puțin unul. În minutul 7, gazdele conduceau deja cu 2-0 după golurile marcate de Mojmir Chytil și Igoh Ogbu.

Înainte de pauză, Munashe Garananga a înscris în propria poartă. Slavia a continuat asediul la poarta tiraspolenilor și imediat după reluarea jocului a mai înscris o dată prin Ivan Schranz. David Doudera a majorat scorul la 5-0 în minutul 58, iar Mojmir Chytil a mai înfipt o dată cuțitul în rană, stabilind scorul final. Sheriff a suferit astfel cea mai categorică înfrângere în cupele europene din istoria sa.

În celălalt meci al grupei G, AS Roma a învins acasă pe Servette Geneva cu scorul de 4-0. În etapa a treia a fazei grupelor Ligii Europei, Sheriff Tiraspol va juca pe teren propriu cu formația elvețiană FC Servette.

Partida este programată pentru 26 octombrie cu începre de la ora 22:00.