„Tunarii” i-au bătut pe „citadini”

Arsenal Londra a învins campioana Angliei la fotbal, Manchester City, scor 1:0, în derby-ul etapei a 8-a din Premier League. În minutul 4 Manchester City a trecut în două rânduri pe lângă deschiderea scorului.

facebook.com/Arsenal
Sursa: facebook.com/Arsenal

Mai întâi Declan Rice a respins mingea de pe linia porții în urma unui corner, iar Nathan Ake a reluat pe deasupra din câțiva metri. Arsenal a marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 86. Gabriel Martinelli a șutat de la marginea careului, balonul a fost deviat de același Ake, iar portarul Ederson Moraes, prins "pe contre-pied", nu a mai putut interveni.

„Sunt mândru de prestația echipei mele. Avem un grup fantastic, iar în acest meci am demonstrat-o din plin. Am pierdut în Liga Campionilor, și trebuia să ne ravanșăm în fața propriilor suporteri.” a spus după meci antrenorul lui Arsenal, Mikel Arteta.

„Nu pot decât să felicit echipa londoneză cu această victorie. Am început foarte bine, iar în repriza secundă Arsenal a jucat mai bine. Martinelli le-a adus un plus de viteză, iar acest lucru a contat enorm.” a afirmat antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola.

După această victorie, Arsenal e egalat la puncte liderul Tottenham Hotspur. Ambele au câte 20 de puncte, iar Manchester City, cu 18, a coborât pe locul 3 în clasament.

Alte 3 meciuri jucate ieri în etapa a 8-a din Premier League s-au încheiat la egalitate. FC Brighton and Howe Albion și FC Liverpool au remizat 2:2, același scor s-a înregistrat în partida West Ham United - Newcastle United, iar Wolverhampton Wanderers și Aston Villa și-au marcat una alteia doar câte un gol, scor 1:1.