Tinerii „tricolori”, fără replică

Echipa națională de tineret „sub 21 de ani” a Republicii Moldova a suferit a treia înfrângere în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2025. Tinerii „tricolori” au fost surclasați în deplasare de Suedia cu scorul de 0:4.

Pe Falkenberg Arena, sub o ploaie maruntă gazdele conduceau cu 3:0 încă din minutul 32. Oscar Wilhelmsson a marcat de două ori, iar Williot Swedberg și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Scorul final a fost stabilit de Lucas Bergvall în minutul 89, iar la echipa noastră, puștiul de 16 ani Leo Saca legitimat la juniorii Barcelonei, a jucat în ultimele 10 minute.

Formația condusă de pe banca tehnică de Ștefan Stoica va susține următorul meci din preliminarii pe 17 octombrie, la Chișinău în compania Macedoniei de Nord. Partida se va disputa pe stadionul Zimbru cu începere de la ora 18:00.