Victorie! Tinerii „tricolori” au învins Macedonia de Nord

Echipa națională de tineret a Republicii Moldova a întrerupt seria neagră. După trei înfrângeri consecutive în preliminariile Campionatului European de fotbal din 2025, discipolii lui Ștefan Stoica au câștigat meciul cu reprezentativa similară a Macedoniei de Nord, scor 2-1.

Partida a avut loc pe stadionul Zimbru din Chișinău.

Tinerii „tricolori” au rămas în inferioritate numerică în minutul 52, atunci când Daniel Danu a primit cartonașul roșu pentru un fault. Chiar și așa, gazdele au deschis scorul prin Vlad Răileanu. Oaspeții au egalat repede, prin Luka Stankovski. Mihai Lupan a dat lovitura de grație în minutul 85 și i-a adus victoria echipei sale.

După acest rezultat, Republica Moldova este pe locul patru în grupa sa, cu 6 puncte acumulate. Georgia și Suedia au câte 7 puncte, iar Țările de Jos conduc grupa cu 12 puncte la activ.

Următorul meci al naționalei „sub 21 de ani” a Republicii Moldova va fi cel cu Gibraltarul, pe 21 noiembrie, tot pe stadionul Zimbru.