Anglia s-a calificat la Euro 2024

Reprezentativa Angliei s-a calificat la turneul final al Campionatului European de fotbal din 2024. Într-o partidă din grupa C, Anglia a învins Italia cu 3:1 și și-a luat revanșa pentru finala EURO 2020, pierdută în fața Squadrei Azzurra chiar pe miticul stadion londonez Wembley, la loviturile de departajare.

facebook.com/EnglandTeam
Sursa: facebook.com/EnglandTeam

Oaspeții au deschis scorul și în partida de aseară prin Gianluca Scamacca în minutul 15, dar echipa Albionului a egalat în minutul 32 prin Harry Kane, din penalty. La pauză s-a intrat cu 1:1 pe tabelă, dar gazdele au preluat conducerea în minutul 57 prin golul marcat de Marcus Rashford pe contraatac.

Hary Kane a stabilit scorul final în minutul 77, iar Anglia s-a calificat la al patrulea Campionat European consecutiv.

"Am fost puternici din punct de vedere psihologic. Nu am renunțat, chiar dacă Italia a deschis scorul. Jucătorii au fost puternici și din punct de vedere fizic, și pot spune că am făcut un meci mare în fața campioanei continentale." a declarat după meci selecționerul Angliei, Gareth Southgate.

"Am plătit scump la contraatacurile lor, care ne-au pus în mare dificultate. Ar fi trebuit să ne așteptăm la agresivitatea sufocantă a adversarilor. Am fost surprinși de prea multe ori." a spus selecționerul Italiei, Luciano Spalletti.

În cealaltă partidă a grupei C, Ucraina a dispus în deplasare de Malta cu 3:1. Maltezii au deshis scorul prin Paul Mbong, iar echipa condusă de Serhii Rebrov a răsturnat scorul. Mai întâi ucrainenii au egalat prin autogolul lui Ryan Camenzuli, iar apoi Oleksandr Dovbik și Mihailo Mudrik au completat victoria Ucrainei. Ultimul a marcat primul său gol în tricoul primei reprezentative.

"Spun un lucru banal, dar adevărat. În Europa nu mai există echipe naționale mici. Unii suporteri s-au așteptat să batem cu 5:0, însă pe teren lucurile au stat diferit. Altfel, importante sunt punctele, iar noi le-am obținut pe toate." a afirmat fotbalistul ucrainean Oleksandr Zincenko.

După această victorie, Ucraina a adunat 13 puncte în clasamentul grupei C, cu 3 mai multe decât Italia. "Squadra Azzura" a jucat cu un meci mai puțin, iar cele două se vor întâlni, la 20 noiembrie, într-o partidă directă pe "BayArena" din orașul german Leverkusen, cu Ucraina în calitate de gazdă.

Serbia a câștigat duelul cu Mungenegrul în derby-ul balcanic din grupa C. "Plavii" s-au impus acasă, la Belgrad cu 3:1. Aleksandar Mitrovic a marcat două goluri, cel de-al treilea fiind înscris de Dușan Tadic. Oaspeții au replicat o singură dată prin Stevan Jovetici.

Ungaria rămâne liderul grupei, însă nu și-a putut asigura calificarea la turneul final după remiza din Lituania, scor 2:2. Maghiarii conduc în clasament cu 14 puncte, Serbia are 13, iar Muntenegrul - 8.