Petrocub s-a dezlănțuit în Cupă

Trei echipe din SuperLiga națională de fotbal s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Moldovei, ediția 2023/2024. Acest lucru s-a întâmplat după partidele din „optimi”, desfășurate într-o singură manșă. Vice-campioana Petrocub Hâncești nu a avut nici un fel de probleme cu Saksan Ceadîr-Lunga, formație din Liga 1. Discipolii lui Andrei Martin s-a impus cu 9:1, după ce la pauză au condus cu 3:0.

facebook.com/FCPetrocub
Sursa: facebook.com/FCPetrocub

Mihai Plătică a semnat un hat-trick, Constantin Sandu și Dan Pușcaș și-au trecut în cont câte două goluri de căciulă, iar Dumitru Demian și Vladimir Ambros - câte unul. Golul de onoare al formației oaspete a fost marcat de ivorianul Lamah Bamba.

"Nu a contat atât de mult scorul, ci calitatea jocului nostru. Un moment neplăcut este faptul că am încasat gol. Trebuie să evităm acest lucru. În rest sunt mulțumit." a afirmat după meci antrenorul echipei Petrocub, Andrei Martin.

„Am întâlnit un adversar bine pregătit care are o altă viteză de joc. Noi am încercat să jucăm fotbal, nu ne-am cantonat în apărare." a spus antrenorul lui Saksan, Ilie Pinteac.

În sferturile de finală, Petrocub Hâncești va juca în dublă manșă cu liderul clasamentului Seriei Sud din Liga a 2-a, FC Stăuceni. Formația din suburbia capitalei a învins suprinzător cu 5:1 pe Spartanii Sportul Selemet, ultima clasată din SuperLigă. Eroul echipei-oaspete a fost Mihai Paladi, autor a două goluri.

În schimb, Zimbru Chișinău a făcut spectacol în fața altei echipe dintr-a treia divizie valorică. "Galben-verzii" nu au avut milă de Locomotiva Ocnița, pe care au surclasat-o cu scorul de 7:0.

Zimbru va juca în sferturile de finală cu Milsami Orhei. La rândul lor, "vulturii roșii" au dispus cu 2:0 de FC Fălești, echipa din Liga 1. Igor Lambarschi și Radu Gînsari au marcat golurile formației antrenate de Vladimir Gudev.