Sheriff s-a calificat lejer în sferturtile de finală ale Cupei Moldovei

Sheriff Tiraspol și CSF Bălți s-au calificat fără probleme în sferturtile de finală ale Cupei Moldovei. „Galben-negrii” au învins fără drept de apel pe FCM Ungheni cu scorul de 5:0. Antrenorul tiraspolenilor Roman Pilipciuk a abordat acest meci cu titularii de drept, iar reprezentanta Ligii 1 nu a avut nici o șansă.

fc-sheriff.com
Sursa: fc-sheriff.com

Joao Paulo, Henrique Luvannor, Munașe Garananga, de două ori, și Danila Forov au marcat golurile "viespilor" în partidă jucată pe Arena Mică a complexului Sheriff.

În sferturile de finală, Sheriff-ul va juca în dublă manșă cu Victoria Chișinău. Clasată, la moment, pe primul loc în Liga 1, Victoria a eliminat la penalty-uri pe FC Florești, a 6-a clasată în Super Liga. Partida de la Tighina a fost una dramatică. După 90 de minute regulamentare, scorul a fost egal 1:1, iar în cele două reprize suplimentare nu s-a mai marcat. În seria penalty-urilor de departajare, oaspeții s-au impus cu 5:4. Singurul fotbalist care a ratat a fost Nicolae Solodovnicov, iar penalty-ul decisiv a fost transformat de Vadim Crîcimari.

Finalista ediției trecute a Cupei Moldovei, CSF Bălți, a ajuns și ea în "sferturi" după o victorie eclatantă cu scorul de 7:0. Formația bălțeană a surclasat o altă reprezentantă a Ligii a 2-a, Constructorul Leova. Eroul echipei-gazdă a fost atacantul Sergiu Mișcov, autor al unui hat-trick. El a ieșit la rampă în minutele 22, 61 și 84.

CSF Bălți va lupta pentru un loc în semifinalele Cupei Moldovei cu Dacia-Buiucani Chișinău. Formația condusă de fostul internațional Viorel Frunză a învins concitadina Real-Succes cu scorul de 4:2.