Ianis Hagi a ieșit la rampă

Internaționalul român Ianis Hagi a marcat primele sale goluri pentru Deportivo Alaves. Altădată finalisă a Cupei UEFA - în îndepărtatatul an 2001 - a surclasat în deplasare formația de liga a șaptea Deportivo Murcia cu scorul de 10:0, într-un meci din turul întâi al Cupei Regelui Spaniei.

Hagi-junior a început partida pe banca de rezerve și a înscris primul său gol în minutul 63, la un minut de la intrarea în teren. Apoi, Ianis a recidivat în minutul 80 și a izbutit astfel "dubla" în poarta formației înființate acum doi ani.

Doar atacantul Jon Karrikaburu la depășit pe Hagi-junior: spaniolul de 21 de ani și-a trecut în contul personal un hat-trick.

Într-o altă partidă din prima rundă a Copei del Rey, o altă formație din Primera Division, FC Valencia, a învins în deplasare cu 2:0 pe Unión Deportiva Logroñés, formație dintr-a patra divizie valorică a fotbalului spaniol. Pablo Gozálbez și Diego López Noguerol au marcat golurile "liliecilor".