Tenismena Iga Swiatek a câștigat Turneul Campioanelor

Tenismena Iga Swiatek a câștigat Turneul Campioanelor, competiție ce se dispută la finalul fiecărui sezon și la care participă cele mai bune opt jucătoare ale anului.

Finala jucată în orașul mexican Cancun a fost una fără istoric. Poloneza a învins-o fără drept de apel pe americanca Jessica Pegula într-o partidă ce durat doar 59 de minute. Iga Șwiontek s-a impus în două seturi cu scorul de 6:1, 6:0, spulberându-și, practic, adversara.

Swiatek a cucerit în premieră trofeul "WTA Finals", iar grație acestui succes va urca din nou pe primul loc în clasamentul mondial.

"Să revin pe primul loc mondial este un vis devenit realitate. Aș spune că nu mă așteptam la asta chiar acum, în acest sezon. Speram că, poate, anul viitor va fi anul meu, dar se pare că, doar muncind din greu și concentrându-mă pe lucrurile potrivite, la final a funcționat. Așa că sunt foarte fericită.", a declarat tenismena Iga Swiatek

Iga Swiatek a cucerit în acest sezon competițional 6 trofee.