Sheriff Tiraspol a suferit o înfrângere dramatică în faza grupelor Ligii Europei! "Galben-negrii" au pierdut meciul cu Servette Geneva

Sheriff Tiraspol a fost învinsă în deplasare de Servette Geneva după ce a condus cu 1:0 până în minutul 84.

"Galben-negrii" au deschis scorul în minutul 12. Yoan Severin a deviat balonul în poarta echipei sale după o acțiune bună al lui Jerome Ngom Mbekeli.

Servette Geneva a atacat în valuri, în special, în repriza secundă. Gazdele au avut ocazii uriașe de a înscrie, dar portarul Maxim Koval a intervenit salvator de fiecare dată. Până la urmă, formația elvețiană a egalat în minutul 84 prin Steve Rouiller, iar în prelungiri a dat lovitura de grație.

Arbitrul a dictat penalty după un fault în careu al lui Armel Zohouri, care a fost eliminat. Chris Bedia a înscris fără probleme de la 11 metri și a stabilit scorul final de 2:1.

În celălalt meci al grupei, Slavia Praga a produs surpriza serii. Gruparea cehă a învins pe teren propriu pe AS Roma cu scorul de 2:0. Gazdele au marcat ambele goluri în repriza secundă prin Vațlav Jurecka și Lukas Masopust.

După această etapă, Slavia Praga și AS Roma sunt pe primele două locuri în clasament cu câte nouă puncte, iar Servette este pe locul 3 cu patru puncte. Sheriff este pe ultimul loc cu doar un punct și rămâne cu șanse minime de a ajunge în "primăvarea europeană".

În următoarea rundă, Sheriff va juca pe teren propriu cu Slavia Praga. Partida este programată pe 30 noiembrie. În aceaași zi, AS Roma se va duela cu Servette Geneva.