Artur Crăciun, decisiv la echipa de club! Fundașul moldovean a marcat și a dat o pasă de gol

Fundașul echipei naționale de fotbal a Republicii Moldova, Artur Crăciun, este pe val înaintea partidelor cu Albania și Cehia din preliminariile EURO-2024. Internaționalul moldovean a marcat al treilea său gol în prima divizie poloneză de fotbal.

Fundașul echipei Puszcza Niepołomice a înscris în poarta echipei Warta Poznan în minutul 24 al partidei. Zece minute mai devreme, Crăciun a pasat decisiv la primul gol al meciului. Scorul nu s-a schimbal până la final, iar echipa lui Crăciun s-a impus cu 2-0.

La Puszcza Niepolomice, nou-promovată în Ekstraklasa, fundașul echipei naționale a Repbulicii Moldova s-a transferat vara trecută, iar de atunci a jucat în toate partidele din campionat.

Crăciun a fost convocat pentru meciurile cruciale cu Albania și Cehia din preliminariile Campionatului European din 2024, programate pe 17 noiembrie și respectiv 20 noiembrie.

Ambele partide vor fi transmise în direct și în exculisivitate la postul public de televiziune Moldova 1.