"Nico" a revenit cu gol! Atacantul Ion Nicolaescu a marcat pentru SC Heerenveen în Eredivisie

Revenire de senzație a fotbalistului Ion Nicolaescu! După ce a lipsit aproape o lună din cauza unei accidentări, atacantul moldovean de la formația olandeză SC Heerenveen a revenit pe teren și a avut nevoie de foarte puțin timp pentru a înscrie.

Nicolaescu a fost introdus în teren în partida cu Vitesse Arnhem în minutul 79, iar peste 6 minute a și marcat, stabilind scorul final de 3:1. Ion a înscris astfel al doilea său gol pentru Sportclub Heerenveen în Eredivisie.

Un alt atacant al echipei naționale a Republicii Moldova, Virgiliu Postolachi, a fost și el decisiv la echipa sa de club, Grenoble Foot 38. În etapa a 14-a ligii secunde din Franța, internaționalul moldovean a înscris golul victoriei în partida cu Sporting Club Amiens. Postolache a marcat în minutul 88, stabilind scorul final de 2:1.

Atât Ion Nicolaescu, cât și Virgiliu Postolachi, vor ajunge la începutul săptămânii viitoare la echipa națională, care se va reuni la Vadul lui Vodă în vederea meciurilor cu Albania și Cehia din preliminariile EURO-2024.

Partidele sunt programate pe 17 și, respectiv, 20 noiembrie și vor fi transmise în direct și în exculisvitate la posrtul național de televiziune Moldova 1.