"Tricolorii", goleadori la echipele de club! Fotbaliștii echipei naționale a Republicii Moldova au dat goluri pe bandă rulantă în acest weekend.

După ce Ion Nicolaescu și Virgiliu Postolachi "au deschis balul" sâmbătă, alți câțiva componenți ai echipei noastre naționale "au intrat și ei în hotă" duminică.

Căpitanul primei noastre reprezentative, mijlocașul Vadim Rață, a înscris pentru FC Voluntari în partida cu FC Botoșani din etapa a 16-a a Superligii românești de fotbal. Rață a marcat goluri 3 al echipei sale din penalty și astfel și-a adus formația în avantaj.

Până la urmă partida de la Botoșani s-a terminat cu scorul de 3:3. Dar Rață a fost nu doar înger, ci și demon, pentru echipa sa. În minutele de prelungire ale meciului el a ratat un alt penalty avut de FC Voluntari și, odată cu el, a dat pe apa sâmbetei două puncte mari și late.

Un alt internațional moldovean, fundașul central Veaceslav Posmac "s-a lipit și el la gol" după o lungă pauză. Posmac a înscris pentru echipa sa de club, Boluspor din liga secundă a Turciei, în meciul cu Sakaryaspor. Golul lui Posmac, însă, nu a fost suficient pentru a obține un rezultat pozitiv. Boluspor a pierdut pe teren propriu cu scorul de 2:3.

Și închizătorul Vladislav Baboglo a ieșit în evidență cu un gol pentru Karpatî Lvov. Fotbalistul echipei noastre naționale a înscris în poarta grupării Ahrobiznes Volochysk din liga a doua ucraineană. Formația lui Baboglo s-a impus în final cu 3:0.

Toți cei menționați mai sus se vor alătura primei reprezentative și vor începe pregătirile pentru meciurile cu Albania și Cehia din preliminariile Campionatului European din 2024.

Partidele se vor juca pe 17 și respectiv 20 noiembrie și vor fi transmise în direct și în exclusivitate la Moldova 1.