Qatar 2022

Croația a urcat pe primul loc în grupa F

Selecționata Croației a dispus de reprezentativa Canadei cu 4-1 într-un meci al grupei F al Mondialului, jucat pe Khalifa International Stadium din orașul Ar-Rayyan.

Nord-americanii au marcat prin Alphonso Davies în minutul 2. A fost primul gol al Canadei la turneul final al unui Campionatul Mondial. Croații și-au revenit și, până la pauză, au întors scorul. Andrej Kramaric și Marko Livaja au înscris câte o dată. În repriza secundă, Kramaric a mai marcat un gol, iar apoi și Lovro Majer a trimis balonul în plasa porții canadienilor. ​​​​​​​Astfel, după două etape, Croația conduce în grupa F, cu patru puncte. Maroc are tot patru puncte, dar golaveraj mai slab. Belgia are trei puncte, iar Canada zero, fiind eliminată. În ultima etapă din faza grupelor, Croația va înfrunta Belgia, iar Canada – Marocul. Meciurile vor fi transmise în direct și în exclusivitate de Moldova 1 și Moldova 2, pe 1 decembrie, cu începere de la ora 17:00.