"Nico", golgheter în preliminarii! Atacantul moldovean l-a devansat pe celebrul Robert Lewandowski

Premieră la echipa națională a Republicii Moldova! Ion Nicolăescu a devenit golgheterul grupei E în preliminariile Campionatului European.

Atacantul moldovean a marcat 4 goluri în 8 meciuri și astfel i-a devansat pe ceilalți pretendenți: celebrul polonez Robert Lewandowski și cehul Tomas Soucek, care au înscris de câte trei ori fiecare.

Ion a marcat în primul meci din preliminariile EURO-2024 cu Insulele Feroe. Nicolăescu a egalat atunci în minutul 87, iar partida s-a terminat cu scorul de 1:1.

Apoi, Nicolăescu a reușit o dublă de senzațe în partida de la Chișinău cu Polonia, în care "tricolorii" au obținut o nesoerată, dar volitivă victorie cu scorul de 3:2, după ce au fost conduși la pauză cu 0:2. Tot atunci, "Nico" a devenit și golgheterul all-time al primei noastre reprezentative.

Vârful de atac al echipei noastre naționale a marcat al patrulea său gol la Varșovia, în partida-retur cu Polonia, meci în care a deschis scorul. Polonezii au egalat în repriza secundă, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Echipa națională a Republicii Moldova a terminat preliminariile Campionatului European pe locul 4 în grupa E cu 10 puncte acumulate. În cele opt meciuri - două victorii, patru remize și două înfrângeri - "tricolorii" au marcat șapte goluri și au încasat 10.