Lotul național de biatlon, debut onorabil în noul sezon competițional! Pavel Magazeev, locul 18 în proba individuală

Lotul național de biatlon a debutat cu rezultate onorabile în noul sezon competițional! În prima etapă, ce se desfășoară la Ostersund, Suedia, Pavel Magazeev s-a clasat pe locul 18 în proba individuală pe distanța de 20 de kilometri.

Un alt membru al echipei Republicii Moldova Maxim Makarov s-au clasat pe locul 40, iar Andrei Usov nu a prins un loc în top 100.

La feminin, Alina Stremous a reușit un rezultat foarte bun în cursa individuală pe distanța de 15 kilometri. Ea s-a clasat pe locul 26, devansând în clasament biatloniste redutabile. În aceeași competiție, o altă componentă a lotului național, Alla Ghilenko s-a clasat pe locul 41.

O zi mai devreme, ai noștri a concurat în proba de ștafetă mixtă single. Tandemul Alina Stremous/Maxim Makarov a încheiat concursul pe locul 16 din 24 de echipe participante.

Etapa inaugurală a Cupei Mondiale de biatlon de la Ostersund va continua până la sfârșitul săptămânii viitoare cu alte probe.