Vladislav Blănuță a marcat din nou în Superliga românească de fotbal

Fostul căpitan al echipei naționale de tineret a Republicii Moldova, Vladislav Blănuță, a înscris din nou în Superliga românească de fotbal. Atacantul a marcat pentru echipa sa de club, FC Universitatea-1948 Craiova, în meciul cu Sepsi Sfântu-Gheorghe din etapa a 17-a.

Fotbal Club Universitatea 1948
Sursa: Fotbal Club Universitatea 1948

Blănuță a deschis scorul în minutul 10 al partidei jucate pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova. Vladislav Blănuță, care recent a debutat pentru echipa națională de tineret a României, a marcat al doilea său gol în actuala ediție de campionat în Superliga românească de fotbal. Acum două săptămâni, fotbalistul a înscris în poarta formației FCSB București.

FC Universitatea 1948 Craiova i-a învins în cele din urmă pe covîsneni cu scorul de 2:1. La 10 minute de la golul lui Blănuță, Sepsi a egalat prin Cosmin Matei. Oltenii însă au smuls victoria în prelungiri prin golul marcat de Leo Lacroix. La Sepsi, internaționalul moldovean Vitalie Damașcan a început meciul în postură de rezervă și a fost introdus în teren în minutul 62.

Într-o altă partidă a acerleiaș etape, Rapid București a pierdut dramatic meciul de acasă cu Universitatea Cluj, scor 2:3, după ce a condus cu 2:0. Gazdele au deschis scorul în minutul 14 prin Jayson Papeau, iar 10 minute mai târziu, Alex Ioniță a dublat avantajul Rapidului.

La finalul primei reprize oaspeții au redus din handicap prin Daniel Popa, iar la începutul celei secunde echipa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău a restabilit egalitatea: în minutul 55 a înscris experimentatul Alex Chipciu. Mai mult decât atât, Universitatea Cluj a dat lovitura în minutul 73, marcând golul victoriei prin Ianis Stoica.

După 17 etape, clasamentul este condus de FCSB cu 37 de puncte, pe locul secund urmează CFR Cluj, care are cu 5 puncte mai puțin. Rapid București e pe locul 3 cu 30 de puncte la activ.