Sheriff, fiasco la Roma! Tiraspolenii au pierdut categoric meciul din ultima etapă a fazei grupelor Ligii Europei

Sheriff Tiraspol a pierdut și meciul din ultima etapă a fazei grupelor Ligii Europei cu AS Roma. "Galben-negrii" au fost învinși fără drept de apel pe Stadio Olimpico din capitala Italiei cu scorul de 0-3.

AS Roma a atacat în valuri chiar de la începutul meciului, iar în minutul 11 a și marcat primul gol. Starul belgian Romelu Lukaku a înscris din apropiere. Gazdele și-au dublat avantajul peste 20 de minute prin Andrea Belotti.

AS Roma a dominat și în repriza secundă, iar deja în prelungiri a stabilit scorul final prin puștiul Niccolo Pisilli, care a fost introdus în teren în minutul 72.

Așadar, Sheriff Tiraspol s-a clasat pe ultimul loc grupa G cu doar un punct, obținut în partida tur cu FC Servette Geneva. Celelalte cinci partide le-a pierdut. Sheriff a evoluat a șaptea oară în faza grupelor Ligii Europei, iar prestația din acest sezon este cea mai slabă, luând în calcul punctele acumulate.

Slavia Praga a învins pe FC Servette cu 4-0 și s-a clasat pe primul loc în grupă, calificându-se direct în optimile de finală ale Ligii Europei. AS Roma s-a clasat pe locul doi și va juca în play-off-ul pentru calificarea în optimi.