Blănuță a marcat un gol bizar

Fostul căpitan al echipei naționale de tineret a Republicii Moldova, Vladislav Blănuță, a înscris un gol bizar pentru formația Universitatea-1948 Craiova. Portarul echipei Petrolul Ploiești, Lukas Zima, a încercat să degajeze balonul, dar l-a lovit pe atacant, care era aproape, și balonul a ricoșat în poartă.

Este al patrulea gol al lui Blănuță în ediția actuală a Superligii și golul ce trasa definitiv soarta celor 3 puncte din această partidă. Decurgea ultimul minut al timpului regulamentar de joc iar Universitatea-1948 Craiova conducea deja cu 1:0. Vlad Achim deschisese scorul cu 12 minute mai devreme cu un șut violent din interiorul careului. Blănuță stabilea scorul final cu care oltenii se impuneau în fața prahovenilor - 2:0.

Puteți vedea golul lui Blănuță pe acest link

Într-un alt meci, FCSB a învins în deplasare pe Politehnica Iași cu 3:1. Tabela de marcaj a partidei jucate pe stadionul Emil Alexăndrescu a fost deblocată după doar un sfert de oră de joc de Alexandru Băluță de la bucureșteni.

Moldovenii au răspuns 10 minute mai târziu prin golul lui Robert Ion. Însă, în minutul 29 Florinel Coman a obținut un penalty, pe care tot el l-a transformat. Aproape de finalul meciului, FCSB a beneficiat de încă o lovitură de la punctul cu var. Căpitanul Darius Olaru a fost faultat în careu, iar același Florinel Coman a înscris din nou din penalty.

"Vreau să-mi felicit jucătorii. Sunt foarte fericit pentru ei. Nu a fost ușor, pentru că am avut două meciuri la trei zile distanță și acest meci s-a jucat pe un teren dificil." a afirmat după meci antrenorul echipei FCSB, Elias Charalambous.

FCSB are programat următorul meci pe 22 ianuarie. În etapa a 22-a de campionat, "roș-albaștrii" vor găzdui pe UTA Arad.