Premieră la Australian Open! Italianul Jannik Sinner a cucerit tofeul

Jannik Sinner este noul campion al primului turneu de Mare Șlem al anului, Australian Open! Tenismanul italian a cucerit trofeul în premieră, grație unei victorii dramatice în marea finală. Sinner l-a învins pe Daniil Medvedev în 5 seturi.

Italianul a pierdut primele două seturi cu 3:6, 3:6, însă a revenit senzațional, impunându-se în următoarele 3 - cu scorul de 6:4, 6:4, 6:3, într-o partidă ce a durat nu mai puțin de 3 ore și 46 de minute. Astfel, Sinner a cucerit primul său trofeu la un turneu de Mare Șlem și, în același timp, a devenit primul tenisman italian campion la Internaționalele Australei.

Jannik Sinner a devenit primul jucător de tenis din Italia ce câștigă competiția masculină de la Melbourne. Ultimul jucător din Italia care cucerise un trofeu de Grand Slam era Adriano Panatta la Roland Garros, ediția din 1976.

"Mulțumesc echipei mele pentru tot ajutorul, nu e ușor cu mine, încă sunt cam tânăr. A fost o nebunie felul în care am fost susținut aici, mă simt ca acasă. Aș vrea ca toți să aibă părinți ca ai mei, m-au lăsat să aleg ce îmi doresc să fac în viață și nu au pus nici cea mai mică presiune pe mine. Aș vrea ca toți copiii să crească în acest fel. Gata, nu prea mai știu ce să spun, ne vedem la anul viitor, pentru că voi fi aici!", a declarat Jannik Sinner

Grație acestei victorii, Sinner a obținut 2000 de puncte în clasamentul ATP și un bonus financiar de 2 milioane de dolari americani. El va rămâne pe locul 4 în ierarhia mondială, însă este mai aproape de sportivul clasat locul 3, nimeni altul decât chiar Daniil Medvedev.

Acesta din urmă a stabilit o bornă negativă unică în tenis. Medvedev a devenit primul jucător care pierde două finale de Grand Slam după ce a condus cu 2-0 la seturi. Precedentul caz s-a produs în 2022, tot la Australian Open, într-o finală cu spaniolul Rafael Nadal.