Biatloniștii, la un pas de medalie! Alina Stremous și Maxim Makarov, locul 4 la Europene

Lotul național de biatlon al Republicii Moldova și-a încheiat onorabil prestația la Campionatul European de resort din Slovacia. În ultima zi de concurs s-au disputat probele de ștafetă, iar echipa formată din Alina Stremous și Maxim Makarov au fost la un pas de medalie în concursul de ștafetă mixtă simplă.

biathlon-moldova.md
Sursa: biathlon-moldova.md

Cei doi s-au clasat la final pe locul 4, ratând de puțin podiumul în detrimentul echipelor Suediei, Norvegiei și Austriei. În aceeași zi s-a desfășurat și ștafeta mixtă de patru. Echipa țării noastre, formată din Mihail Usov, Pavel Magazeev, Alla Ghilenko și Aliona Makarova, a încheiat concursul pe locul 15.

În primele zile de concurs la Europenele de la Brezno-Orsblie, biatloniștii noștri au avut prestații apreciabile. Alina Stremous a cucerit medalia de argint în proba individuală pe distanța de 15 kilometri. Vineri, aceeași sportivă s-a clasat pe locul 7 în cursa de sprint pe distanța de 7,5 km.

Echipa Republicii Moldova și-a încheiat evoluțiile la Europene pe locul 4 în clasamentul general pe medalii. Lotul național urmează să participe luna viitoare și la Campionatul Mondial de biatlon, competiție programată în perioada dintre 7 și 18 februarie în stațiunea cehă Nové Město na Moravě.