Adrian Mutu a debutat cu dreptul ca antrenor al echipei CFR Cluj-Napoca în Superliga românească de fotbal

Formația ardeleană a învins pe FC Voluntari cu scorul de 4:1 în ultimul meci al etapei a 23-a a Superligii românești de fotbal. Cel mai bun jucător al gazdelor a fost Ciprian Deac, care, deși nu a marcat, a dat trei pase de gol.

CFR-ul a deschis scorul în minutul 36 prin Daniel Bîrligea, cu un șut superb din întoarcere. FC Voluntari, la care moldoveanul Vadim Rață a fost titular, a egalat înaintea pauzei prin slovacul Adam Nemeț.

Clujenii s-au desprins în ultima jumătate de oră, în care au marcat de trei ori. Nigerianul Philip Otele a înscris din pasa lui Bîrligea, după o gafă de proporții a lui Nicolae Carnat. Grecul Panagiotis Tahțidis a majorat diferența la scurt timp. Nigerianul Peter Michael, introdus pe teren în minutul 71 a stabilit scorul final peste alte 3 minute.

"Cel mai important lucru a fost să ne obținem punctele și să începem să lucrăm cu un moral mai bun. Aveam nevoie de această victorie. Spuneam că am nevoie de o reacție și ea a venit.", a declarat Adrian Mutu

După această victorie, CFR-ul a revenit pe locul 2 în clasament, la egalitate cu Rapid București, însă distanța față de liderul FCSB este de 11 puncte. De partea cealaltă, FC Voluntari a coborât pe locul 14 cu 25 de puncte.