Zimbru a debutat în forță la Cupa de Iarnă

Într-un meci din grupa A, „galben-verzii” au surclasat cu 5:0 pe Victoria Chișinău, formație care în toamna anului trecut a câștigat grupa A din Liga 1. Toate cele 5 goluri ale formației antrenate de Lilian Popescu au fost marcate de stranieri.

Nigerianul Emmanuel Alaribe a izbutit o dublă în prima repriză, iar în mitanul secund, Fode Camara din Guineea, cabo-verdianul Joao Paulinho și camerunezul Jessie Guera Djou și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor.

Zimbru va susține al doilea meci din grupa A pe 3 februarie în compania altei formații din capitală și anume Dacia-Buiucani. În prima etapă, echipa pregătită de Viorel Frunză a cedat surprinzător cu scorul de 1:2 în fața reprezentatei Ligii 1 Saxan Ceadîr-Lunga. Echipa din Superliga a deschis scorul în minutul 25 prin internaționalul de tineret Vasile Bîtlan. Saxan a egalat în minutul 54 prin ivorianul Lamah Bamba, iar peste alte două minute un alt fotbalist din Coasta de Fildeș Donald Ange a marcat golul victoriei.

În minutul 61, Dumitru Bivol a ratat o lovitură de la 11 metri, iar în aceste condiții Dacia-Buiucani a debutat cu stângul la Cupa de Iarnă. Joi, 1 februarie, sunt programate cele două partide din grupa B: FC Florești-Iskra Rîbnița și Spartanii Sportul-Univer Comrat. Cupa de Iarnă se dispută în perioada 31 ianuarie-22 februarie.

Patru echipe din Superliga nu participă la această competiție. Este vorba de Sheriff Tiraspol, Milsami Orhei, Petrocub Hîncești și CSF Bălți.