FC Liverpool a făcut show în meciul cu Chelsea

„Cormoranii” s-au impus cu 4-1 în partida jucată pe Anfield. Tânărul Conor Bradley a marcat un gol și a dat două pase de gol.

Diogo Jota a dat start festivalului de goluri, în minutul 23. Mai târziu, fundașul Conor Bradley a înscris primul său gol în tricoul "cormoranilor".

Formația pregătită de Jurgen Klopp putea pleca la vestiar cu un avantaj de trei goluri, însă Darwin Nunez a ratat un penalty. În repriza secundă, Dominik Szoboszlai a marcat pentru 3-0. Chelsea a redus din diferență prin Christopher Nkunku, intrat pe teren la pauză. Luis Diaz a înscris ultimul gol al meciului, în minutul 79.

"Scenariul acestui meci putea fi complet diferit dacă nu îl începeam așa cum l-am început. Mereu ne străduim să dictăm ritmul jocului din start, iar de această dată ne-a reușit de minune." a afirmat după meci antrenorul lui FC Liverpool, Jurgen Klopp.

FC Liverpool este liderul clasamentului și are 5 puncte avans față de Manchester City, dar "citadinii" au un meci mai puțin jucat. Tot aseară, trupa lui Pep Guardiola a învins acasă pe Burnley cu 3-1. Julian Alvarez a marcat două goluri.

Rodri a înscris și el, iar pentru oaspeți a marcat Ameen Al Dakhil. Într-un alt meci, Tottenham Hotspur a obținut o victorie grea în fața grupării Brentford pe teren propriu, scor 3-2. Neal Maupay a înscris pentru oaspeți, iar după pauză Spurs au răspuns prin trei goluri în 8 minute. Au marcat Destiny Udogie, Brennan Johnson și Richarlison.

Fotbalistul român al lui Tottenham Hotspur, Radu Drăgușin, a jucat din minutul 88. Trupa lui Ange Postecoglou este pe locul patru și e la trei puncte de Arsenal Londra.