Zimbru e de neoprit la „Cupa de Iarnă”

Zimbru Chișinău a defilat, pur și simplu, în faza preliminară a „Cupei de Iarnă”. Discipolii lui Lilian Popescu au câștigat și al treilea meci din Seria A, cel cu Saksan Ceadîr-Lunga, scor 5:0.

Marin Căruntu a fost cel ce a rupt echilibrul, atacantul "galben-verzilor" marcând două goluri în prima repriză.

Andrei Macrițchi a majorat avantajul „galben-verzilor" în minutul 59 al partidei jucate la Comrat. Nigerianul Justice Ohajunwa a înscris al patrulea gol al formației chișinăuene, iar Denis Furtună a desăvârșit măcelul cu golul de 5:0 în minutul 84.

Zimbru a câștigat Seria A cu 9 puncte accumulate din tot atâtea posibile, iar Saksan s-a clasat pe locul secund, cu 6 puncte la activ. Ambele formații s-au calificat în Seria I, unde vor continua lupta pentru trofeu.

Într-un alt meci, Dacia-Buiucani Chișinău s-a impus, pe teren propriu, în fața concitadinei Victoria cu 3:2. Petru Postoroncă de la oaspeți a deschis scorul, gazdele au egalat prin Vasile Bîtlan din penalty, iar la ultima fază a primei reprize Victoria a revenit în avantaj. Ruslan Bînzaru a înscris un gol spectaculos.

Dacia-Buiucani a fost mai eficientă în atac în repriza a doua. Daniel Dosca a egalat în minutul 72, iar peste 6 minute mai târziu același Vasile Bîtlan a marcat golul decisiv.

Dacia-Buiucani Chișinău s-a clasat pe locul 3 în Seria A, cu 3 puncte, iar Victoria Chișinău - pe locul 4, fără a acumula vreun punct. Ambele formații vor juca în Seria a II-a a „Cupei de Iarnă", cu echipele clasate pe locurile 3 și 4 în Seria B.