Medalie de aur pentru Republica Moldova! Artiom Deleanu, luptătorul de stil greco-roman, a devenit campion european

Republica Moldova are un nou campion european la lupte greco-romane! Artiom Deleanu a cucerit medalia de aur la competiția continentală, ce se desfășoară în capitala României, București.

Moldoveanul l-a învins în finala categoriei de până la 55 de kilograme pe reprezentantul Azerbaidjanului Rashad Mammadov cu scorul de 5-3. În luptele preliminare, sportivul i-a învins pe rând pe bulgarul Stefan Hristov Grigorov și armeanul Manvel Haciatrian.

Un alt luptător de stil greco-roman din Republica Moldova, Alexandrin Guțu, a ratat podiumul de premiere la competiția din România. Molodveanul originar din Ermoclia a concurat în categoria de până la 77 de kilograme și a pierdut lupta pentru medalia de bronz în fața Adlet Tiuliubaev, care a evoluat sub steag neutru.

În această seară, redutabilul luptător moldovean, Victor Ciobanu, va lupta din nou în marea finală la Europene. Sportivul va lupta în finala categoriei de până la 60 de kilograme cu azerul Nihat Mammadli. Ciobanu va încerca să cucerească al doilea său titlu european la seniori după cel din 2019, tot la București.