Meci frumos în „Cupa de Iarnă”

Meci spectaculos în debutul fazei finale a "Cupei de Iarnă", turneul fotbalistic hibernal de care profită cluburile moldovenești pentru a se pregăti de cea de-a doua parte a sezonului competițional. Zimbru Chișinău a încheiat la egalitate partida cu Spartanii-Sportul Selemet, scor 3-3, iar asta - deși a condus în două rânduri cu două goluri diferență, 2:0 și 3:1.

"Galben-verzii" au obținut un penalty în minutul 9, atunci când nigerianul Justice Ohajunwa a fost faultat în careu. Ucraineanul Denis Dedeciko a transformat lovitura de păedeapsă de la punctul cu var. După doar 3 minute, Marin Căruntu a dublat avantajul "zimbrilor". Spartanii au redus din handicap chiar înaintea pauzei, prin Jorge Ocante. Zimbru a refăcut ecartul de două goluri față de adversară la începutul reprizei secunde, când a înscris Andrei Macrițchi.

Oaspeții, însă, mai aveau cuvinte de spus. Daniel Zamurca a marcat în minutul 56 pentru 2:3, iar peste alte 10 minute Spartanii au obținut o lovitură liberă periculoasă din preajma careului. Căpitanul Pavel Nazari a înscris și a salvat un punct pentru echipa din raionul Cimișlia.

În cea de-a doua etapă a Seriei I, Zimbru va da piept cu FC Florești, iar Spartanii-Sportul Selemet se va confrunta cu Saksan Ceadîr-Lunga.