Inter a obținut o victorie la limită în fața lui Atletico

Internazionale Milano a învins pe Atletico Madrid cu scorul de 1:0 în prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Singurul gol al partidei jucate pe „Stadio Giuseppe Meazza” și arbitrate de românul Istvan Kovacs a fost marcat de Marko Arnautovic în minutul 79.

facebook.com/Inter
Sursa: facebook.com/Inter

Internaționalul austriac a ratat două ocazii uriașe în repriza secundă, însă s-a revanșat în cele din urmă când a urmărit un balon respins în lateral de portarul sloven Jan Oblak.

Portarul român Horațiu Moldovan a fost rezervă la Atletico, aceasta fiind prima oară când a figurat pe foaia de joc a unui meci a "roș-alb-albaștrilor" în cupele europene.

"Am făcut un meci grozav. Voi revedea partida, dar prima mea impresie este că le-am dat foarte puține șanse. Sunt de părere că puteam obține o victorie mai clară, însă... e bine să nu uităm că am întâlnit un adversar de top." a spus după meci antrenorul lui Inter, Simone Inzaghi.

"Sunt optimist. În ciuda înfrângerii, mai avem șanse bune de calificare în sferturile de finală. Știm la ce să ne așteptăm în retur și după ce i-am înfruntat, știm deja cum joacă." a declarat antrenorul lui Atletico, Diego Simeone.

Într-o altă partidă, PSV Eindhoven și Borussia Dortmund au remizat cu scorul de 1:1. Oaspeții au deschis scorul prin golul internaționalului olandez Donyell Malen în minutul 24. Acesta a inscris în poarta fostei sale echipe și s-a bucurat rezervat.

Condusă la pauză, vice-campioana Olandei a revenit în repriza a doua și a egalat în minutul 56 din penalty prin Luuk De Jong. Datorită acestei remize, PSV a ajuns la 31 de meciuri consecutive în diverse competiții fără înfrângere pe "Philips Stadium". Partidele-retur se vor disputa pe 13 martie.