Primul pas spre semifinale! CSF Bălți a luat o opțiune importantă pentru calificarea în penultimul act al Cupei Republicii Moldova la fotbal

CSF Bălți a obținut o victorie dificilă în partida tur din sferturile de finală cu Dacia-Buiucani după ce a fost condusă cu 0-1 în partida jucată pe teren propriu.

esp.md
Sursa: esp.md

Oaspeții au marcat primul gol al meciului în minutul 58 prin Vlad Lupașco. La doar nouă minute după ce a deschis scorul, echipa din capitală a rămas în inferioritate numerică. Noua achiziție a clubului chișinăuian, Maxim Focșa, a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Gazdele au profitat din plin de superioritatea numerică. Cristian Păscăluță a egalat în minutul 73. Peste un sfert de oră mijlocașul brazilian Andre Da Silva a înscris golul victorie din penalty.

"Asta e fotbalul. Am condus cu 1-0, dar acum nu atragem atenția la asta. M-a interesat cel mai mult calitatea jocului, ceea ce am pregătit la antrenamente și în meciurile amicale. Am încercat să facem asta și în proporții de 70-80 la sută sunt mulțumit.", a declarat Viorel Frunză, antrenor Dacia-Buiucani

"La așa ceva m-am așteptat, primul meci, echipă nouă. Au fost multe ocazii de a marca, dar mai avem de lucru la acest capitol. Important că am câștigat primul meci cu o echipă bine organizată.", a menționat Veaceslav Rusnac, antrenor CSF Bălți

Într-o altă partidă din prima manșă a sferturilor de finală, Petrocub Hâncești a învins fără drept de apel gruparea FC Stăuceni, din a treia divizie valorică a fotbalului moldovenesc. Vicecamapioana țării s-a impus cu un neverosimil scor de 8-0.

Duminică se vor disputa alte două partide din sferturile de finală. Zimbru Chișinău va juca în deplasare cu Milsami Orhei, iar Sheriff Tiraspol cu divizionara secundă, FC Victoria Chișinău. Partidele retur sunt programate pe 3 și 4 aprilie.