Boxerul moldovean Alexandru Paraschiv a ratat calificarea la Olimpiada de la Paris în cadrul primului turneu pre-olimpic

Boxerul moldovean Alexandru Paraschiv a ratat calificarea la Olimpiada de vară de la Paris în cadrul turneului pre-olimpic ce s-a desfășurat în localitatea italiană Busto Arsizio. Compatriotul nostru a pierdut în sferturile de finală. În categoria de greutate de până la 63 de kilograme și jumătate, Alexandru Paraschiv a fost învins la puncte de iordanianul Alkasbeh Obada, scor 0:5.

olympic.md
Sursa: olympic.md

Boxerul din Republica Moldova a fost activ în prima repriză, însă apoi nu a mai putut ține ritmul impus chiar de el.

Medaliat cu bronz la Campionatele Europene din 2022, Parasciv mai are, totuși, o șansă să ajungă la Olimpiadă. În perioada 23 mai - 3 iunie, în Thailanda, va mai avea loc un turneu pre-olimpic de box, ultimul.

Pentru a ajunge la Paris, Alexandru Paraschiv urmează să se claseze cel puțin pe locul 5 în concursul categoriei de greutate de până la 63 de kilograme și jumătate.