Gol de senzație al lui Vitalie Damașcan! Republica Moldova a remizat cu Macedonia de Nord, scor 1-1

Atacantul echipei naționale de fotbal a Republicii Moldova, Vitalie Damașcan, a marcat cu o execuție din foarfecă în minutul 82 al meciului amical cu reprezentativa similară a Macedoniei de Nord și i-a salvat pe „tricolori” de la înfrângere. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1.

fmf.md
Sursa: fmf.md

Este al 4-lea gol al lui Vitalie Damașcan la echipa națională.

Amicalul s-a jucat în Antalya, iar Macedonia de Nord a condus cu 1-0, cu un gol marcat pe finalul primei reprize. La acea fază, portarul Dorian Răilean a respins greșit o minge șutată de Enis Bardhi, iar Bojan Miovski a profitat și a marcat. Veaceslav Posmac a încercat să-și salveze echipa, dar nu a reușit.

Pentru „tricolori” au mai avut ocazii de gol Vladislav Baboglo, Nichita Moțpan și Maxim Cojocaru.

După acest meci, pentru discipolii lui Sergiu Cleșcenco urmează o altă partidă amicală. Pe 26 martie, tot în Antalya, selecționata Republicii Moldova va întâlni reprezentativa Insulelor Cayman. Meciul va fi transmis în direct și în exclusivitate de postul public de televiziune Moldova 1, cu începere de la ora 16:00.