Spectacol în Liga Campionilor! 6 goluri pe stadionul Santiago Bernabeu

Meciuri spectaculoase în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Real Madrid și Manchester City au remizat, scor 3-3. Și celălalt meci a fost pe măsura așteptărilor. Arsenal Londra și Bayern Munchen au încheiat la egalitate, scor 2-2.

Manchester City a început în forță și a deschis scorul pe Santiago Bernabeu în minutul doi, prin portughezul Bernardo Silva, din lovitură liberă de la circa 40 de metri. Real Madrid a restabilit egalitatea în minutul 12, când șutul expediat de Eduardo Camavinga a fost deviat de fundașul Ruben Dias. Imediat, Real Madrid preluat conducerea, prin brazilianul Rodrygo, lansat pe contraatac de compatriotul său Vinicius Junior.

"Citadinii" au avut o revenire de senzație la mijlocul reprizei secunde. Phil Foden și Josko Gvardiol au marcat în decurs de 5 minute. Realul a evitat înfrângerea, printr-un gol de senzație înscris de uruguayanul Federico Valverde în minutul 79.

"Acceptăm acest rezultat. Săptămâna viitoare vom fi alături de suporterii noștri, va fi sold out. Aceștia ne vor ajuta să înscriem un gol, noi vom face restul și vom da totul pentru a ajunge în semifinale." a declarat după meci antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola.

„A fost un joc pe care l-am fi putut câștiga pentru că am avut șansa să ne desprindem la 3:1, dar a fost un joc pe care l-am fi putut pierde pentru că scorul era 2-3 cu 20 de minute până la final." a spus antrenorul lui Real Madrid, Carlo Ancelotti.

Manșa secundă va avea loc la Manchester, pe 17 aprilie. În cealaltă partidă a serii, Arsenal Londra și Bayern Munchen au încheiat nedecis, scor 2-2. Londonezii au deschis scorul prin Bukayo Saka în minutul 12, iar Bayern a egalat prin Serge Gnabry în minutul 18. Bavarezii au preluat conducerea prin golul lui Harry Kane în minutul 32 din penalty, iar "tunarii" au egalat prin Leandro Trossard în minutul 76.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel nu va putea conta în returul din 17 aprilie pe fundașul canadian Alphonso Davies, care va fi suspendat.