Paris Saint-Germain și Borussia Dortmund, primele semifinaliste ale Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain a surclasat în retur pe FC Barcelona, iar gruparea din Dortmund a eliminat o altă echipă spaniolă, Atletico Madrid. FC Barcelona, care câștigase meciul-tur cu 3:2, în partida manșei secunde cu PSG a preluat conducerea în minutul 12 prin Raphinha.

Însă, când le era lumea mai dragă, catalanii au rămas în inferioritate numerică: în minutul 29 arbitrul român Istvan Kovacs l-a eliminat pe Ronald Araujo pentru fault în poziție de ultim apărător și totul s-a schimbat. PSG a profitat din plin de jucătorul în plus și au egalat chiar înainte de pauză, prin Ousmane Dembele. În partea secundă, parizienii „au căpătat aripi” și au mai înscris de 3 ori: prin Vitinha și, de două ori, Kylian Mbappe.

"Sunt mândru că fac parte din această echipă încă de când am venit. E ceva special să reprezinți clubul din capitala țării mele. Ceea ce s-a întâmplat în seara asta e ceva special pentru orice parizian. Am învins o echipă puternică, pe care ne-am pregătit mult ca să o batem.", a declarat Kylian Mbappe, atacantul echipei PSG

Seară de poveste la Dortmund! Echipa locală Borussia s-a calificat oarecum surprinzător în semifinalele competiției. Formația germană a eliminat gruparea spaniolă Atletico Madrid. După ce a pierdut în tur cu 1-2, Borussia Dortmund s-a impus în manșa secundă cu 4-2.

Prima repriză a fost una de vis pentru nemți. Gazdele conduceau la pauză cu 2-0 prin golurile marcate de Julan Brandt și Ian Maatsen. Antrenorul oaspeților, Diego Simeone, a efectuat 3 schimbări la pauză, iar efectul s-a văzut imediat. Atletico a redus din handicap în minutul 49, când Hummels și-a dat autogol, iar peste un sfert de oră Angel Correa a egalat. Prusacii, însă, nu au renunțat și au înscris de două ori într-un interval de doar 3 minute. Niclas Fullkrug și Marcel Sabitzer au semnat golurile, iar Dortmund s-a calificat în semifinalele competiției după 11 ani.

"Sunt extrem de fericit și foarte mândru de echipă. Atmosfera de pe stadion a fost extraordinară. Au fost două momente în care adversarul ne-a rănit, dar nu am lăsat garda jos. Indiferent de decursul ostilităților în cele două partide, noi am fost încrezători și am demonstrat că suntem puternici.", a menționat antrenorul Borussiei Dortmund, Edin Terzic

Borussia Dortmund se va confrunta în semifinale cu Paris Saint-Germain. Meciul-tur se va disputa în Germania pe 30 aprilie sau 1 mai, iar returul - în capitala Franței, peste o săptămână.