Real Madrid, calificare dramatică

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins pe Manchester City cu scorul de 4:3 în seria loviturilor de departajare. Scorul a fost egal, 1:1, atât la capătul celor 90 de minute regulamentare, cât și al celor două reprize suplimentare.

prosport.ro
Sursa: prosport.ro

Realul a deschis scorul prin brazilianul Rodrygo în minutul 12. După ce formația antrenată de Carlo Ancelotti a preluat conducerea, meciul a curs practic într-o singură direcție, ''citadinii'' luând cu asalt poarta lui Andrii Lunin. Goalkeeper-ul ucrainean nu a mai avut ce face la șutul lui Kevin De Bruyne din minutul 76, după ce Antonio Rudiger a respins greșit centrarea lui Jeremy Doku.

Real Madrid a fost mai echipa mai periculoasă în prelungiri și același Rudiger a trecut pe lângă un gol care putea fi al calificării. În cele din urmă, totul s-a decis la loviturile de departajare. Portarul Andrii Lunin a făcut diferența, parând șuturile lui Bernardo Silva și Mateo Kovacic.

"Avem o echipă grozavă. La Real Madrid există acel amestec al tinerilor fotbaliști cu cei experimentați. Știm ce avem de făcut în momentele cheie." a spus fotbalistul lui Real, Vinicius Junior.

"Ca să fiu sincer, am văzut doar o singură echipă în teren, iar aceea a fost Manchester City. Cred că trebuia să ne calificăm. Real Madrid a știut să profite de acestă șansă pe care a avut-o în seria de departajare." a afirmat jucătorul lui Manchester City, Rodri.

Real Madrid va juca în semifinale cu Bayern Munchen. După 2-2 la Londra pe terenul lui Arsenal, bavarezii s-au impus pe propria arenă prin golul marcat de Joshua Kimmich în minutul 63.

Pentru Bayern, Liga Campionilor este ultima șansă de a salva sezonul, după ce colosul bavarez a fost eliminat prematur din Cupa Germaniei, iar Bayer Leverkusen și-a asigurat deja titlul în Bundesliga.