Fără surprize în sferturile de finală ale Ligii Europei

AS Roma s-a calificat în semifinalele Ligii Europei. Gialo-rosii au eliminat pe AC Milan, după ce au câștigat cu scorul de 2-1 returul de pe Stadio Olimpico. În careul de ași s-au mai calificat Olympique Marseille, Atalanta Bergamo și Bayer 04 Leverkusen.

facebook.com/officialasroma
Sursa: facebook.com/officialasroma

Echipa antrenată de Daniele De Rossi a deschis scorul prin Gianluca Mancini în minutul 12, cel care adusese victoria "gialo-rosilor" la Milano. Peste 10 minute, Paulo Dybala a majorat avantajul gazdelor.

AS Roma a rămas în inferioritate din minutul 31, când turcul Zeki Celik a fost eliminat direct, dar Milan a înscris doar odată, prin Matteo Gabbia în minutul 85.

În semifinale, AS Roma va juca în dublă manșă cu Bayer 04 Leverkusen. Proaspăta campioană a Germaniei, a remizat în deplasare cu West Ham United, scor 1:1, după ce câștigase cu 2:0 în tur. Michail Antonio a deschis scorul pentru ''ciocănari'', iar Jeremie Frimpong a salvat formația antrenată de Xabi Alonso de la prima sa înfrângere în acest sezon.

„Recordurile nu sunt ceva la care îmi place să mă gândesc prea mult. Dar odată ce le obții, îți dai seama că este o consecință a multor lucruri bune pe care le facem și nu vrem să ne oprim. Suntem neînvinși de 44 de meciuri, dar dacă putem prelungi această serie, va fi grozav." a spus antrenorul lui Bayer, Xabi Alonso.

FC Liverpool a obținut doar o victorie de palmares cu Atalanta, 1:0 la Bergamo, după ce ''cormoranii'' au pierdut pe Anfield cu 0:3. Mohamed Salah a marcat golul englezilor, din penalty.

"Am ratat calificarea în meciul pe teren propriu. Nu pot decât să o felicit pe Atalanta. Cred că a meritat să ajungă în semifinale. Mi-a plăcut jocul nostru, mai ales în debut." a afirmat antrenorul lui FC Liverpool, Jurgen Klopp.

În semifinale, Atalanta se va confrunta cu Olympique Marseille. Formația franceză a trecut de Benfica Lisabona în seria loviturilor de departajare, scor 4:2, după ce s-a impus cu 1-0 la finalul prelungirilor. Benfica obținuse victoria în tur, cu 2-1. Semifinalele se vor disputa pe 2 și 9 mai, iar finala Ligii Europei va avea loc Dublin în data de 22 mai.