Inter Milano e noua campioană a Italiei! "Nerazzurii" au cucerit cel de-al 20-lea titlu în Serie A

Internazionale Milano și-a asigurat "Scudetto" în meciul etapei a 33-a a Seriei A cu rivala de moarte AC Milan. "Nerazzurii" au învins cu 2-1 în legendarul Derby della Madonnina.

Partida de pe San Siro început perfect pentru discipolii lui Simone Inzaghi, care au deschis scorul în minutul 18 prin Francesco Acerbi. Fundașul nerazzurrilor a fost găsit perfect de Benjamin Pavard, care a deviat mingea în urma unui corner și l-a găsit pe coechipierul său liber în careul mic.

La fel ca în prima repriză, Inter a avut un start mai bun decât rivala sa și și-a dublat avantajul prin Marcus Thuram, care l-a învins pe Mike Maignan cu un șut la colțul scurt din marginea careului.

Pe final de meci, AC Milan a pus presiune și Fikayo Tomori a redus din handicap. Rossonerii au încercat să dea lovitura, însă nu au reușit, iar ultimele minute ale meciului au fost marcate de conflicte constante între jucătorii rivali. Trei fotbaliști au fost eliminați, și anume Theo Hernandez, Denzel Dumfries și Davide Calabria.

Cu toate acestea, imediat după finalul partidei, nebunia a fost declanșată în tabăra lui Inter, care a cucerit matematic cel de-al 20-lea titlu de campioană. Bucuria a fost însoțită și de focuri de artificii în prejma stadionului. Apoi, fotbaliștii s-au dezlănțuit la vestiare, iar tonul a fost dat de turcul Hakan Calhanoglou.

"Este un moment special. Mai ales când învingi pe AC Milan. Cred că am demonstrat că merităm să fim campioni. Acest meci a fost ca o confirmare a faptului că suntem cea mai bună echipă din Italia.", a declarat Matteo Darmian, fundaș Inter Milano

Tifozii lui Inter au sărbătorit pe străzile orașului Milano primul titlu în Serie A după o pauză de 3 ani. Astfel, jucătorii antrenați de Simone Inzaghi vor purta din sezonul viitor două steluțe deasupra emblemei lor, iar AC Milan rămâne cu 19 titluri în palmares.

Într-o altă partidă a etapei a 33-a, FC Bologna a învins în deplasare pe AS Roma cu scorul de 3-1. Grație acestei victorii, formația antrenată de Thiago Motta este și mai aproape de calificarea în faza grupelor Ligii Campionilor.