Olympiacos Pireu a cucerit în premieră UEFA Youth League

Olympiacos Pireu a scris istorie în Liga Campionilor la fotbal pentru tineret. Formația greacă a învins în finală pe AC Milan cu scorul de 3-0 și a cucerit în premieră trofeul. Toate golurile au fost marcat în decurs de 6 minute.

Finala s-a disputat pe terenul complexului sportiv Colovray din orașul Nyon, unde este și sediul central UEFA. Grecii au deschis scorul în minutul 60. Christos Mouzakitis a înscris dintr-un penalty, obținut după ce unul dintre jucătorii milanezi a comis henț în careu.

Golul i-a înaripat pe băieții de la Olympiacos. Antonis Papakanellos a făcut 2-0. Nici cu asta nu s-au mulțumit echipa din Pireu. Theofanis Bakoulas a marcat un gol formidabil în minutul 66.

Olympiacos este prima echipă din Grecia care câștigă Liga Campionilor la tineret. Pentru AC Milan a fost, la fel, prima prezență în finala competiției