"Citadinii", victorie convingătoare! Manchester City a învins fără drept de apel formația Brighton

Manchester City nu-a avut milă de FC Brighton în meciul restanță a etapei a 29-a a Premier League. "Citadinii" s-au impus fără drept de apel pe terenul adversarului cu scorul de 4-0.

Oaspeții au marcat primul gol după doar 17 minute de la fluierul de start. Kevin De Bruyne cu o lovitură de cap din centrarea lui Walker.

Apoi, a ieșit la rampă Phil Foden, care într-un interval de două minute a marcat de două ori, iar Manchester City avea un avantaj de 3 goluri la pauză.

Echipa antrenată de Pep Guardiola a mai înscris o dată și în repriza secundă. Campionul mondial Julian Alvarez a stabilit scorul final în minutul 62.

Grație victoriei, Manchester City s-a apropiat la un singur punct de liderul clasamentului Arsenal Londra. Însă, "citadinii" au cu un meci mai puțin disputat.